Czy II wojna światowa to zamknięty rozdział historii? A może pole bitwy – dziś, w dobie manipulacji i dezinformacji?

Już 24 kwietnia zapraszamy na webinarium, podczas którego pokażemy, jak współczesne konflikty sięgają po przeszłość, by uzasadniać własną narrację – i jak uczniowie i uczennice mogą nauczyć się odróżniać fakty od manipulacji.

Dołącz do naszego webinarium, a dowiesz się, jak przygotować interaktywną lekcję na temat pamięci o II wojnie światowej w czasach dezinformacji. Zastanowimy się, jak Wikipedia – jedno z głównych źródeł informacji młodych ludzi – bywa wykorzystywana do zakłamywania historii. Przedstawimy gotowy, nowoczesny zestaw materiałów edukacyjnych, który pomoże Ci poprowadzić lekcję o II wojnie światowej w kontekście dezinformacji. Dowiesz się, jak uczyć o przeszłości, nie tracąc z oczu współczesnych wyzwań.

📅 Data: 24 kwietnia 2025
⏰ Godzina: 16:00-17:30
🗣 Język: polski

Prelegent:
Łukasz Migniewicz, historyk i nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 107 we Wrocławiu.

Prowadząca: Urszula Bijoś (ENRS)

REJESTRACJA NA WEBINARIUM JEST OBOWIĄZKOWA – aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz rejestracyjny.

🔗 Zarejestruj się już teraz: https://forms.office.com/e/ew21iGcG9A

W programie:

  • Interaktywne metody pracy z uczniami: „Fake News Bingo”, storytelling memiczny, TikTok historyczny.
  • Praktyczne ćwiczenia: edycja Wikipedii, debata uczniowska, gra decyzyjna „Ratujemy pomnik!”
  • Nowy pakiet edukacyjny: pięć lekcji o historii, krytycznym myśleniu i edukacji medialnej.
  • Gotowe materiały: scenariusze zajęć, quizy online, zestaw źródeł i ilustracji.

Po webinarium otrzymasz: kompletny zestaw materiałów dydaktycznych (artykuł wprowadzający dla nauczyciela/nauczycielki, quizy online, scenariusz debaty uczniowskiej, zestaw zdjęć i źródeł), który umożliwi Ci przygotowanie lekcji.

Dlaczego warto?
8 maja 2025 roku mija 80 lat od zakończenia II wojny światowej – to nie tylko moment refleksji, ale i czas, gdy historia bywa coraz częściej wykorzystywana w służbie współczesnych narracji politycznych. Uczniowie spotykają się z odniesieniami do wojny w wiadomościach, filmach, mediach społecznościowych – muszą więc umieć krytycznie analizować źródła i rozpoznawać manipulację.

II wojna światowa nadal kształtuje naszą rzeczywistość. Uczniowie i uczennice spotykają się z odniesieniami do niej w przestrzeni publicznej, przemówieniach politycznych, wiadomościach i kulturze popularnej. Dlatego tak ważne jest, by potrafili rozumieć i krytycznie analizować źródła historyczne, przekazy medialne i debaty publiczne. To kluczowa umiejętność w czasach narastającej dezinformacji.

Webinarium wprowadza nowy pakiet edukacyjny dla polskojęzycznych nauczycieli i nauczycielek, obejmujący pięć lekcji poświęconych historii, krytycznemu myśleniu i edukacji medialnej. Tematyka obejmuje zarówno dziedzictwo II wojny światowej, jak i współczesne wyzwania, takie jak dezinformacja i deepfakes. Na pakiet składają się trzy lekcje: „Wikipedia pod lupą”, “Kto pisze historię?” i “Wojenne legendy”.

Podczas spotkania dr Łukasz Migniewicz, nauczyciel-praktyk z Wrocławia, zaprezentuje różnorodne narzędzia do pracy z uczniami i uczennicami – od quizów, scenariusza debaty i ćwiczeń z edycji Wikipedii, po twórcze i angażujące metody dydaktyczne, takie jak TikTok historyczny, storytelling memiczny, gra decyzyjna „Ratujemy pomnik!”, interaktywne „Fake News Bingo” czy symulacja „Burmistrz 2.0”. Wszystkie ćwiczenia wspierają rozwój krytycznego myślenia, umiejętności analizy źródeł i formułowania argumentów.

Dla kogo:
Webinarium dla nauczycieli i nauczycielek – m.in. historii, WOS-u, j. polskiego, wychowawców i wychowawczyń klas. Podczas spotkania zaprezentujemy refleksje nauczyciela-praktyka, gotowe materiały dydaktyczne i źródła historyczne, które pomogą Wam omówić ten temat z uczniami i uczennicami.

Forma spotkania:
Prezentacja, rozmowa online i sesja pytań i odpowiedzi (Q&A)

Łukasz Migniewicz – historyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 107 we Wrocławiu, edukator i coach , przewodnik miejski, numizmatyk.

Jest autorem ponad setki artykułów i kilku publikacji zwartych  poświęconych szerokiej historii, zagadnieniom społecznym i związanym z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami; Twórcą blisko 50 scenariuszy i pakietów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich, autorem kilku słuchowisk historycznych i współtwórcą filmów edukacyjnych/webinariów poświęconych problematyce totalitaryzmów, propagandy i manipulacji w XX w. Opracował kilkadziesiąt autorskich spacerów historycznych po zapomnianych (i często pomijanych) osiedlach Wrocławia, w tym cykl szaletowy, szkolny i kryminalny.