Zapraszamy do skorzystania z nowego zestawu materiałów edukacyjnych dla nauczyciela i nauczycielki historii.

Scenariusze mogą pomóc w przygotowaniu lekcji lub szkolnego wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia).

Scenariusze do pobrania znajdują się poniżej:

 1. Formy pomocy Żydom w czasie Zagłady
 2. Los dziecka żydowskiego w czasie Holokaustu na przykładzie historii ocalenia Elżbiety Ficowskiej
 3. Upamiętnianie ofiar Zagłady – przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek przygotowujący do przeprowadzenia szkolnych wydarzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu lub innych wydarzeń mających na celu upamiętnienie Holokaustu. 

W tekstach nauczyciele i nauczycielki znajdą m.in.:

 • Formularz analizy źródła, który pomoże uczniom i uczennicom zinterpretować wywiad ze świadkiem historii
 • Gotowe do wykorzystania karty pracy dla ucznia
 • Zwięzłe teksty merytoryczne przygotowane przez historyków, które będą stanowić wprowadzenie merytoryczne dla nauczyciela lub dla starszych uczniów. Pozwolą uporządkować wiedzę i przedstawić ją zgodnie z wiedzą historyczną
 • Materiały graficzne
 • Wskazówki dla nauczyciela planującego wprowadzenie uczniów i uczennic w temat Holocuastu

Biorąc udział w lekcjach przeprowadzonych na podstawie scenariuszy uczniowie i uczennice będą mogli odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Co historie pomocy Żydom mówią nam na temat ludzkiej natury, postaw i mechanizmów zachowań ludzi w ekstremalnych warunkach? Co one mówią nam na temat ludzkiej woli przetrwania i siły sprzeciwu wobec prześladowań?
 • Jaka była sytuacja ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w różnych krajach?
 • Jakie znaczenie ma kultywowanie pamięci o ludziach udzielających pomocy Żydom?
 • Jakie jest znaczenie i waga świadectw ocalałych z Zagłady,
 • kim są „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” oraz kto i za co przyznaje ten tytuł
 • jakie jest znaczenie słów „Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował”

Cykl webinariów “Hi-story Lessons – zasoby edukacyjne dla nauczycieli historii”

Dla kogo: Dla nauczycieli i nauczycielek klas VII i VIII oraz szkół ponadpodstawowych, szczególnie nauczycieli historii, WOS, HiT, wychowawców klas.

O czym będziemy rozmawiać? Zapraszamy na cykl webinariów, które mają na celu przedstawienie bezpłatnych zasobów edukacyjnych platformy “Hi-story Lessons”. Podczas webinariów autorzy i autorki materiałów edukacyjnych opowiedzą o tym, jak wykorzystać je w praktyce i jak rozmawiać z uczniami o XX-wiecznej historii z perspektywy różnych europejskich państw.

15 listopada 2022, 17:00-18:15

Platforma Zoom

Tytuł: Jak rozpoznać historyczny fake news? Materiały edukacyjne dla nauczyciela historii   

Prowadzący: Łukasz Migniewicz   

Opis: Podczas webinarium przedstawimy bibliotekę materiałów edukacyjnych na temat dezinformacji i konfliktów pamięci. Łukasz Migniewicz z perspektywy autora scenariuszy lekcji i aktywnego nauczyciela opowie o dobrych praktykach, dzieląc się swoim doświadczeniem i rozwiązaniami, które sprawdzają się w jego pracy. Wpływanie na odbiorcę poprzez zafałszowywanie rzeczywistości, półprawdy lub kreacja nieprawdziwych treści obecne są pośród nas od dawna. Pojawienie się nowych nośników informacji, począwszy od fotografii w wieku XIX, poprzez upowszechnienie się Internetu oraz mediów społecznościowych, daje nieograniczone okazje do manipulacji. Podczas webinarium poznamy zagrożenia, jakie niesie ze sobą DeepFake lub fake news. Jak powstają i w jaki sposób rozprzestrzeniają się wśród użytkowników Internetu? Czy wykrycie ukrytej manipulacji jest proste? Jak wykorzystać tę wiedzę, aby uzyskiwać wiarygodne informacje, w tym na temat wojny w Ukrainie? Scenariusze i materiały przygotowane w ramach Hi-story lessons pozwalają na swobodne ujęcie tego trudnego tematu, zarówno w pracy z uczniami szkół podstawowych, jak i średnich. 

Aby wziąć udział w webinarium należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 13 listopada:

LINK: https://forms.office.com/r/tZFHw8zAfz

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku!
LINK: https://www.facebook.com/events/463091222582739?ref=newsfeed

Poprzednie wydarzenia:

12 października 2022, 16:00-17:15

Tytuł: Infografika, animacja, oś czasu – materiały edukacyjne dla historyka. Temat lekcji: Rozpad ZSRR

Prowadząca: dr hab. Anna Jach

Opis: Podczas webinarium uczestnicy poznają darmowe zasoby edukacyjne dostępne na platformie “Hi-story Lessons”, w tym infografiki, scenariusze lekcji i animacje. Zastanowią się, jak wykorzystać je w pracy nauczyciela. Anna Jach, autorka animacji na temat przyczyn upadku Związku Radzieckiego, opowie o tym, na co zwrócić uwagę, poruszając to zagadnienie z uczniami oraz jakich źródeł można użyć do nauczania o tym okresie i gdzie je znaleźć. Zastanowimy się jak mówić o skomplikowanych procesach za pomocą zjawisk, przyczyn i konsekwencji, nie zaś jednostkowych wydarzeń. Rozpad ZSRR spowodował powstanie wielu nowych państw – w tym niepodległej Ukrainy. Czym charakteryzowały się zmiany ustrojowe w różnych europejskich krajach, które przeszły do historii pod nazwą Jesieni Narodów? Jak przełom lat 80. i 90. XX wieku jest postrzegany współcześnie?  

O Hi-story Lessons:

“Hi-story Lessons” to międzynarodowa platforma edukacyjna, która ma na celu wsparcie nauczycieli w przygotowaniu angażujących zajęć na temat historii XX wieku.

O projekcie: “Hi-story Lessons” to międzynarodowa platforma edukacyjna, która ma na celu wsparcie nauczycieli w przygotowaniu angażujących zajęć na temat historii XX wieku. Za pośrednictwem infografik, interaktywnych osi czasu, animacji i scenariuszy lekcji uczniowie mogą lepiej zrozumieć złożone zagadnienia. 

Cykl webinariów poprowadzi Urszula Bijoś, koordynatorka projektu Hi-story Lessons. Lekcje historii europejskiej XX wieku. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra historii. Edukatorka prowadząca spotkania i webinary, autorka materiałów edukacyjnych. Historyczka specjalizująca się w edukacji i popularyzacji nauki; jest współautorką przewodników z cyklu „Miasta pamięci”. 

Kontakt: urszula.bijos@enrs.eu, +48 452 576 956

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie